Euro U-21 / Shqiptaret dergojne Zvicren ne Finale
nga AlbaniaSoccer   E enjte, 23 Qershor 2011 11:52   Shtyp

admir_mehmedi_Nje gol i Admir Mehmetit ne minuten e 116 ne lojen shtese te gjysemfinales per KE per Shpresa qe po mbahet ne Danimarke, kunder Cekise 1:0 e dergoj Zvicren ne finale dhe aty do ndeshen me Spanjen.
Zvicra pa Granit Xhaken e suspenduar nuk tregoj lojen qe e tregoj ne tri ndeshjet e meparshme, pasi Hochstraser i Padoves nuk mund te organizonte lojen sic e bene Xhaka me Shaqirin. Me aktivizimin e Abrashit, loja e Zvicres filloj te behet me dominuese dhe pas nje topi te Shaqirit, Mehmeti me nje gjuajtje nga 25 metra e befason portierin Cek. Ishte ky goli i trete i Mehmetit ne kete turne. Me kete fitore Zvicra ka arrite suksesin me te madh ne Historine e Futbollit Zviceran. Ata pas 84 vjetesh ia dolen te kalojne ne Lojerat Olimpike Verore, London 2012.
Po ashtu, Zvicra deri me tani nuk ka pesuare asnje gol.
Tranjeri gjerman i Zvicres, Ottmar Hitzfeld eshte treguar i mahnitur nga talentet shqiptare ne Zvicer dhe Nati i Zvicres ne te ardhmen do kete edhe me shume shqiptare.
Zvicra qe ka nje qendrim te rrepte te integrimit. Pasaportat per Futbollistet e talentuare i jep
jashte procedurave te rregullta, qe vlejne per te huajt e tjere ne Zvicer.
Poashtu, media Zvicerane nuk po i bene jehone te madhe prejardhjes se lojtareve, mbasi te gjitha golat deri me tani jane shenuar nga Sekondos ( siq i quajne Zviceranet, te huajt me pasaporta Zvicerane ).
Sikur se ishin reklamat kunder te huajve.
Nje shqiptar ( ish lojtar i Liges se dyte Zvicerane ) qe punon per Federaten Zvicerane thote: " Shqiperia nuk do jete ne gjendje te merr asnje lojtar shqiptar ne radhet e veta. Ne lojtaret e mire i marrim kryesisht ne moshen 15 vjeqare. Per Federaten Zvicerane punojme 12 shqiptare. Dhe Zvicres mund ti marre lojetare vetem Kroacia, Bosnja, Mali i Zi na ka marre nje lojtar dhe dy Serbia. Agonit Sallaj eshte lojtar i mire. Mirpo, nuk ka qene asnjehere ne pyetje per ekipet e shpresave te Zvicres, e le te shpresoj se do te behet lojtar i vyer per Shqiperine. Kurse, nese Kosova pranohet ne UEFA- kjo do kete
humbje te medha per Zvicren. pasi, besoj qe te gjithe do te kthehen te luajne per Kosoven!"
Edhe kete radhe Shqiptaret do marin medalje nen himnin e flamuajve te huaj. Si me pare per
Jugosllavine, Greqine, Gjermanine dhe tani per Zvicren.

Sami Bacaj

komente
 
jFinalizer Error 401: asset file not found: /templates/rhuk_milkyway/css/template.css
hide