U-15 / Shqiperi - Mali i Zi 1-2
nga AlbaniaSoccer   E martë, 20 Tetor 2009 06:17   Shtyp

u_15_albania_mal_i_zi_shqiperi_nyon_thumbMbaroi turneu i U-15 ne Nyon te Zvicres ku ekipi yne kombetar I kesaj moshe humbi ne ndeshjen finale me Malin e Zi me rezultatin 2-1 dhe zuri vendin e dyte. Ishte nje arritje, duke pare se ishte nje aktivitet ku merrnim pjese per here te pare.

 

Ishte nje ndeshje me shume rivalitet duke marre parasysh faktin qe ekipi malazez ka shume lojtare cilesore, disa prej te cileve   luajne ne ekipet e ndryshme te Europes. Ekipi yne luajti me te njejtin formacion qe luajti ndeshjen e pare kunder Lihteshtajnit vetem duke bere disa ndryshime te nevojshme per menyren taktike te lojes.

 

Pjesa e pare perfundoi 0-0 duke pasur epersi numerike per ekipin tone pasi portjeri malazez Marko doli me karton te kuq ne minuten e 15-te  pasi pengoi sulmuesin tone Bardhi jashte zones se reptesise .  Nuk u  zhfytezua kjo epersi dhe keshtu ekipet u futen ne dhomat e xhveshjes me rezultat te barabarte pa gola.

 

Ne pjesen e dyte ekipi yne hidhet ne sulm qe ne minutat e para per te zhblokuar rezultatin, por malazezet shrytezuan shpejtesine dhe tekniken e futbollistit te tyre me te mire Krstovic me numrin 10 qe pasi dribloi dy mbrojtes tane doli vetem per vetem me portjerin dhe shenoi golin e pare duke I dhene avantazhin malit te Zi me rezultatin 0-1. Nuk kaluan as 10 minuta  nga pesimi i golit te pare dhe i gjithe ekipi yne I cili kishte dale ne sulm per te barazuar, ndeshkohet, pasi pesojme edhe golin e dyte, me te njejten strukture loje, kundersulmin.

 

Megjitheate, dizavantazhi i krijuar nuk e demoralizoi ekipin. E gjithe loja pastaj flet per ekipin tone i cili shenoi gol me ane te Ymeralilaj dhe kishte shume mundesi per te barazuar, por nuk arriti te konkludonte rastet e krijuara. Megjithe humbjen nga ky turne mund te thuhet se si ekip perfituam shume gjera pozitive per te ardhmen.

 

Ne radhe te pare UEFA e ben kete aktivitet per kete moshe jo me shume per rezultatin se sa per anen  edukative te femijeve ne turne te tilla te cilat nga ana e organizimit ishte ne te njejtin nivel me ato te ekipeve te para kombetare.

 

Gjithashtu duhen thene fjale te mira edhe per Federaten tone te futbollit qe e kishte vleresuar kete aktivitet duke u perfaqesuar me Z. Mehdi Bushati dhe Z. Medin Zhega.

 

Pas perfundimit te ketij turneu ku cdo gje ishte me se e vlefshme, thenjet e

trainerit te ekipit tone kombetar U-15 Sulejman Demollari ishin modeste dhe me promisa per te ardhmen e kesaj skuadre.  « Per ne kishte vlera, fitimi i nje kombetare te vogel te prespektives gje e cila te le te kuptosh qe gjerat ne futbollin shqiptar kane filluar te permiresohen dhe keta femije te kene vazhdimesi sa me pozitive ne te ardhmen, duke i ndihmuar me eksperiencen e krijuar nga aktivitete te kesaj natyre ».

 

Shqiperia – Mali i Zi 1-2


Luajur ne Nyon – USB Arena

Ora 17.00 lokale

Shikues rreth 250

Shqiperia: A.Teqja,  A.Taci (Kalaja) (Tirana), K.Borakaj, M.Bardhi, K.Marku,  E.Hoxha, K.Nuri, J.Vatnikaj (Milori),  A.Cakalli, F.Ymeralilaj, E.Hoxhallari

Mali i Zi: Kordić, Vico, Marković, Šarkić, Prančić, Nedović (Nenezić), Jovanović (Ćosić), Kosović, Krivokapić (Dragović), Krstović, Grbović.

Gjyqtar: Arjom Kučin (Kazakstan)

Shenues:  Ymeralilaj 68'/ Krstović 47',  Kosović  58'

Kartona te verdhe: Taçi  / Šarkić, Jovnaović, Kosović, Krstović, Grbović

Karton i kuq: Kordić 12'Nga Gjeneva 

Vangjel Cavo

komente
 
jFinalizer Error 401: asset file not found: /templates/rhuk_milkyway/css/template.css
hide