Kuriozitet / Bernd Stange, spiun-agjent-trajner "terroristash" !
nga AlbaniaSoccer   E enjte, 30 Shtator 2010 04:23   Shtyp
euro2012_thumbBjellorusia qe do te presi Shqiperine me daten 12 tetor, padyshim qe pretendimet e saj per keto eliminatore i ka te larta kur drejtohet nga Bernd Stange, nje ish trajner i skuadre se shtetit te "terroristave" e si nje ish spiun i sherbimit sekret Stasi ne Gjermanine Lindore qe di si te manipuloje ne cdo aspekt per te arritur aty ku deshiron ose ate qe deshiron . Bjelloruset nen drejtimin e ish spiunit gjerman kane pergatitur shume mire orarin e tyre. Duke luajtur ne fillim kundershtaret e konsideruar te dobet e te kalueshem te grupit, Luksemburgun dhe Shqiperia dhe i jane larguar dimrit te ftohte, duke luajtur dy ndeshje e fundit jashte Bielarusise- me 06.09.11 ne Bosnje dhe 7.10.11 ne Rumanine.

Tranjeri Bernd Stange eshte nje tranjer i njohur gjerman. Ai iku nga Hertha BSC pasi u be i njohur pasi ka qene jo vetem futbollist dhe trajner ne shtetin perendimoro-lindor ne qender te Evropes por njekohesisht nje ish spiun i sherbimit sekret Stasi ne Gjermanine Lindore. Njekohesisht, nuk duhet harruar qe Stange kur ka punuar si agjent i Sigurimit te regjimit komunist ai ka spiunuar disa ish futbolliste. Gjithashtu, Stange eshte tranjeri qe u zgjodh nga Sadam Hussein per te drejtuar IrakunĀ  ne vitin 2002 dhe pergjate pushtimit nga ana e SHBA- se, ai akoma jetonte ne Bagdad. Ishte merite e tij qe Iraku u kualifikua ne Lojerat Olimpike Athina 2004 dhe nga ekipi qe u zbulua dhe ndertua nga ai, Iraku me vone doli Kampion i Azise.
Per dy vite ai ishte ne Qipro tranjer i Apollon Limassol. E mori ekipin ne vendin e parafundit dhe nje vite me vone e beri Kampione te Qipros.
Prej vitit 2007 eshte tranjer i Bielloruseve dhe ka bere nje ngritje te madhe ne futbollin e ketij vendi, duke i marrur barazim Gjermanise 2:2 ne Gjermani dhe ka mposhtur Francen ne fushen e vet. Stange si ish agjent i sigurimit, ka gjetur veten ne nje diktatur komuniste sic eshte Biellorusia qe mendon se do ta kete te lehte ndaj te ish komunisteve te "kuqve" 3 milionesh
.
Sami Bacaj
komente
 
jFinalizer Error 401: asset file not found: /templates/rhuk_milkyway/css/template.css
hide