HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E shtunë, 23 Janar 2021
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Kuriozitet / Bernd Stange, spiun-agjent-trajner "terroristash" !
nga AlbaniaSoccer   E enjte, 30 Shtator 2010 04:23   pdfShtypEmail
euro2012_thumbBjellorusia qe do te presi Shqiperine me daten 12 tetor, padyshim qe pretendimet e saj per keto eliminatore i ka te larta kur drejtohet nga Bernd Stange, nje ish trajner i skuadre se shtetit te "terroristave" e si nje ish spiun i sherbimit sekret Stasi ne Gjermanine Lindore qe di si te manipuloje ne cdo aspekt per te arritur aty ku deshiron ose ate qe deshiron . Bjelloruset nen drejtimin e ish spiunit gjerman kane pergatitur shume mire orarin e tyre. Duke luajtur ne fillim kundershtaret e konsideruar te dobet e te kalueshem te grupit, Luksemburgun dhe Shqiperia dhe i jane larguar dimrit te ftohte, duke luajtur dy ndeshje e fundit jashte Bielarusise- me 06.09.11 ne Bosnje dhe 7.10.11 ne Rumanine.

Tranjeri Bernd Stange eshte nje tranjer i njohur gjerman. Ai iku nga Hertha BSC pasi u be i njohur pasi ka qene jo vetem futbollist dhe trajner ne shtetin perendimoro-lindor ne qender te Evropes por njekohesisht nje ish spiun i sherbimit sekret Stasi ne Gjermanine Lindore. Njekohesisht, nuk duhet harruar qe Stange kur ka punuar si agjent i Sigurimit te regjimit komunist ai ka spiunuar disa ish futbolliste. Gjithashtu, Stange eshte tranjeri qe u zgjodh nga Sadam Hussein per te drejtuar Irakun  ne vitin 2002 dhe pergjate pushtimit nga ana e SHBA- se, ai akoma jetonte ne Bagdad. Ishte merite e tij qe Iraku u kualifikua ne Lojerat Olimpike Athina 2004 dhe nga ekipi qe u zbulua dhe ndertua nga ai, Iraku me vone doli Kampion i Azise.
Per dy vite ai ishte ne Qipro tranjer i Apollon Limassol. E mori ekipin ne vendin e parafundit dhe nje vite me vone e beri Kampione te Qipros.
Prej vitit 2007 eshte tranjer i Bielloruseve dhe ka bere nje ngritje te madhe ne futbollin e ketij vendi, duke i marrur barazim Gjermanise 2:2 ne Gjermani dhe ka mposhtur Francen ne fushen e vet. Stange si ish agjent i sigurimit, ka gjetur veten ne nje diktatur komuniste sic eshte Biellorusia qe mendon se do ta kete te lehte ndaj te ish komunisteve te "kuqve" 3 milionesh
.
Sami Bacaj

busy
komente