HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E martë, 21 Mars 2023
 • Superliga
 • Kategoria 1
 • Kosova

 Kronika e ndeshjes: 2 - Ndeshjet Kualifikuese - E martë, 11. Shtator 2012 - 21:30 h

ZvicerShqiperi
20

 Detajet e ndeshjes
Match Date :E martë, 11 Shtator 2012
Match Time :21:30 h
Match number :1
 
Match referee(s):Ovidiu HATEGAN, Zoltan SZEKELY, Octavian SOVRE, Istvan KOVACS
 
Spektatore: 18.000
Tv Broadcast:http://albaniasoccer.com/multimedia/ndeshje-live.html
Weather:dry
Fieldcondition:normal

 Formacionet
Portier
Mbrojtes
Mesfushor
Sulmues

 Zevendesimet

Tranjer
Zv/Tranjer
   Timeline
  Zvicer
  Substitution min 73 ::Blerim DZEMALI <-> Valon BEHRAMISubstitution min 78 ::Admir MEHMEDI <-> Valentin STOCKERSubstitution min 90-1 ::Josip DRMIC <-> Granit XHAKAGol min 23 ::Xherdan SHAQIRIGol min 68 ::Gokhan INLERKarton i verdhe min 32 ::Valon BEHRAMIKarton i verdhe min 72 ::Eren DERDIYOKKarton i verdhe min 74 ::Valentin STOCKERKarton i verdhe min 87 ::Gokhan INLER


  Substitution min 55 ::Edgar CANI <-> Erjon BOGDANI Substitution min 55 ::Odhise ROSHI <-> Emiljano VILA Substitution min 72 ::Jahmir HYKA <-> Burim KUKELI Karton i verdhe min 47 ::Armend DALLKUKarton i verdhe min 47 ::Armend DALLKU
  Shqiperi
   Eventet
  Gol
  • 23' : Xherdan SHAQIRI ( 1 )
  • 68' : Gokhan INLER ( 1 )
   Karton i verdhe
   • 32' : Valon BEHRAMI ( 1 | Faull ndaj Mehas )
   • 72' : Eren DERDIYOK ( 1 )
   • 74' : Valentin STOCKER ( 1 )
   • 87' : Gokhan INLER ( 1 )
   • 47' : Armend DALLKU ( 1 )

    Permbledhja


   90+3-min Perfundon ndeshja me fitoren e paster te zviceraneve 2-0

   90+1-min Edhe Xhaka i le vendin Drnic mes vershellimave, ashtu si Behrami disa minuta me pare. 20-vjecarin nuk e shpeton nga vershellimat e shqiptareve qe dominojne stadiumin flamuri kombetar dhe ai kosovar i vendosur ne kepucet me te cilet luan, perkrah atij zviceran

   90+1' Bulku tenton nga jashte zone ne menyre te pasakte

   90-min Arbitri kater jep tre minuta shtese

   89-min Kombinim i ri Hyka-Roshi, me kete te fundit qe tenton nje diagonale teresisht te gabuar. Minutat e fundit te lojes duket se do te mbyllen me kombetaren tone ne sulm

   87-min Inler ndeshkohet me karton te verdhe

   86-min Agolli gjuan por portieri zviceran ngushton

   84-min Zbritje e Xhemailit, qe mbyllet nga dy mbrojtes, por perseri topin mberrin ne qender. Inler pason tek Xhaka, qe krejtesisht i lire hipnotizohet nga Ujkani, i cili fiton duelin me kembe. Pritje e cuditshme per portierin shqiptar

   81-min Moment i ri pergjumje i mbrojtjes sone, e cila i jep mundesine Mehmedit te gjuaje nga fare prane. Ujkani, ne pozicion mbyll rrezen dhe privon bashkekombasin ne radhet e kundershtareve nga goli. Pritje shume e mire e portierit te Palermos

   80-min Cani ul me koke nje top ne zone per Hyken, i cili sherben Canen. Kapiteni leshon nje predhe nga 25 metra, por goditja eshte qendrore dhe grushtohet nga Benaglio, qe kontrollon topin ne duelin ajror me Roshin ne te njejtin aksion

   78-min Largohet Stocker e ne vend te tij Mehmedi

   77-min Hyka kombinon me Roshin, i ndodhur ne krahun e majte. Mesfushori yne arrin te qenderzohet dhe leshon nje goditje te priret nga hyrja e zones se rreptesise, por mbi traverse

   74-min Stocker nderhyn ne menyre te gabuar ndaj Roshit ne mesfushe

   73-min Largohet Behrami midis vershellimave, por zvicerano-kosovari pergjigjet vetem me duartrokitje. Eshte nje tjeter lojtar me origjine shqiptare, Blerim Dzemaili ai qe e zevendeson

   72-min Zevendesim ne radhet e Shqiperise, me Hyken qe ze vendin e Kukelit

   72-min Karton i verdh per Eren DERDIYOK

   68-min Inler realizon nga pika e bardhe e penalltise

   67-min Penallti per zvicren. Faull i Dallkut

   65-min Shqiperia ende se ka rrezikuar asnjeher porten e mbrojtur nga Benaglio

   59-min  Çani merr nje top ne mesfushen tone dhe midis kater zviceraneve, deperton pas nje vrapimi te gjate deri prane zones zvicerane, por i vetem humbet topin. Nje zbritje e rrezikshme ne kete aksion individual

   58-min Goditje kendi per Zvicren, kroson Shaqiri, por jashte zone

   55-min Largohet Bogdani dhe futet Cani

   55-min Largohet Vila dhe futet Roshi

   55-min Shqiperia pergatitet per te futur ne loje Canin dhe Roshin

   51-min Zbritje e zviceraneve ne nje kundersulm pas disa kombinimeve te perfaqesueses sone. Xhaka tenton te harkoje per Shaqirin brenda zones, por Mavraj ne pozicion kthen lehtesisht pas per Ujkanin

   47-min Dallku karton te verdhe

   46-min Harkon Agolli ne zone pas nje sulmi te kombetares sone, por topi eshte ne porte. I vemendshem, portieri Benaglio nuk befasohet dhe kontrollon sferen

   46-min Fillon pjesa e dyte. Ekipet nuk bere asnje ndryshime

   45-min Perfundon pjesa e pare me fitoren e vendasve 1-0

   42-min Demtohet sulmuesi Derdyok. Loja nderpritet

   40-min Zvicer-Shqiperi  1-0

   38-min Xhaka per pak sa nuk shenon golin e dyte

   37-min Faull i shkaktuar nga sulmuesit e zvicres

   35-min Faull ne favorin tone

   32-min Behrami ndeshkohet me karton te verdh per nje nderhyrje te parregullt ndaj Mehas

   30-min Kroson Meha del portieri Benaglio me nje dore largon topin, por Dallku nuk perfiton nga kjo dalje e portierit zviceran

   30-min Goditje kendi per shqiperine

   29-min Bulku gjuan nga larg po portieri Benaglio ngushton

   27-min Bogdani shkakton faull ne zonen zvicerane

   23-min Xherdan Shaqiri shenon golin e avantazhit pas gabimit te bere nga cana dhe Mavraj

   21-min Lorik Cana shkakton faull

   18-min Meha gjuan bukur nga 25-m, duke ecur portieri zviceran e nxjerr ne goditje kendi

   17-min Meha shkakton faull ndaj Stocker

   15-min Dallku demtohet, por arbitri nuk jep faull

   14-min Shqiperia e terhequr ne mesfushen e saj

   10-min Stocker deperton nga e majta e mbrojtjes sone, kroson ne zone, por Dallku largon ne goditje kendi, te larguar me pas nga Vila prej zones sone se rreptesise

   8-min Nje sulm i gjate i kombetares shqiptare konkretizohet me krosin e Mehes nga krahu i majte, por pa rrezik per mbrojtjen. Portieri Benaglio kontrollon lehtesisht pas kthimit pas me gjoks te Von Bergen

   5-min Harkim ne zonen shqiptare pas nje goditje denimi nga larg. Mbrojtja, e pozicionuar largon rrezikun

   2-min Mungojne rastet ne secilen prej portave, por stadiumi 18 mije vendesh i Lucernes dominohet nga tifozet shqiptare. Degjohen vershellima rastesore per zviceranet me origjine shqiptare dhe thirrjet "Shqiperi, Shqiperi"

   Topin e pare nga qendra e luan Shqiperia e cila luan me uniformen e bardhe