HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E martë, 04 Gusht 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
DFB Pokal / 17 shqiptare kalojne turin, 3 eliminohen, 3 shenojne, 13 nuk aktivizohen fare
nga AlbaniaSoccer   E hënë, 01 Gusht 2011 06:17   pdfShtypEmail

dfb_pokal_Ne kete tur te pare kane luajtur vetem 7 shqiptare, cka eshte minusi me i madh ne 15 vitet e fundit.
13 lojtar nuk jane aktivizuar asnje minute. Disa per shkak te lendimeve dhe disa nuk kane qendruar ne pankine ose tribune.
Ekipet e 17 lojtareve shqiptar kane kaluar turin. Tre jane eliminuar.
Dy gola ka shenuar Enis Alushi i SC Paderborn ne fitoren 10:0 kunder LR Ahlen, te parin dhe te tretin dhe asistoje ne golin e shtate. Alban Meha i cili hyri ne loje si zevendesues ne minuten e 55-te, shenoi golin e nente ne minuten e 84-rt. Alushi edhe pse eshte shok klase i Lukas Podolskit dhe ka luajtur me U-19 dhe U-20 te Gjermanise, per momentin eshte Spilerin Man me i njohur ne Gjermani, pasi eshte i lidhur se bashku me Fatmire Bajramaj.

Po ashtu, gjermano kosovari Mergim Mavraj shenoj golin e pare te Fyrth ne fitoren kunder Junioreve te Eymsbutel 10:0.

Curri me Erzgebirge Aue fitoi ne vazhdim 3:1 kunder Enver Marina te Saarbryken. Alban Ramaj si pasoj e nje lendimi nuk udhetoj me ekipin e Aue.


Fitore te bujeshme beri ekipi i Shaban Ismajlit Rasen Ball Sport Leipzig, ekipi i Red Bull. Mirepo, ne Gjermani nuk guxon te quhet Red Bull. Ata nga Rasen ( Bare ) dhe Ball ( Top ) kane bere inicialet e Red Bull RB dhe Sport per Salzburg. Ismajli ka qene ne planet e Otto Baric, por pas largimit te Kroatit nga kreu i kombetares. askush nga FSHF- ja nuk e ka permend. Ekipin e Leipzig e udheheq Peter Pacult, ish tranjer i Hamdi Salihut ne Rapid Wien qe u largua nga puna para 4 muajsh. Leipzig e mposhti Ish-Kampionin e 2009, VfL Wolfsburg me rezultatin 3:2. Kete vit ishte befasia e pare ne Kupe. Nje ekip i liges se IV- rt e eliminon nje ekip te Bundesliges

 

Gjithashtu, Shqipon Bektashi ( Heidenheim , liga e trete ) eliminoi Kampionin e 6- te fishte te Kupes se Gjermanise, SV Werder Bremen 3:2. Bektashi nuk ishte i pranishem dhe nuk do te luaj edhe dy jave pasi eshte i lenduar dhe per nje vit eshte huazuar nga SC Freiburg ne ligen e trete.

SC Freiburg i Beg Feratit u eliminua nga ish- ekipi i Altin Rrakllit, SpvgG Unterhaching 3:2. Ne para lagjen e Mynihut, luan Valonis Kadrijaj qe nuk u aktivizua ne kete ndeshje.

Flamur Kastrati u aktivizua per 20 minuta ne fitoren e MSV Dusiburg kunder SV Babelsberg 2:0, ndersa, Gjasula nuk luajti asnje minute. Pasi ne dy humbjet ne Kampionat nuk po ia del ti japi nje pershtatje lojes se ekipi te ri. 

Andis Shala me Hallscher SC u eliminua ne minutat e fundit nga ekipi i Bundesliga 2, Eintracht Frankfurt 0:2. Shala luajti per 70 minuta. 

Ekipet e 7 futbollisteve tjere qe kaluan turin dhe nuk luajten asnje minute jane Altin Lala , Hannover 96 fitoj 4:0 kunder Wismar. Edmond Kapllami, FC Ausburg fitoj 2:1 kunder Oberhausen. Albert Bunjaku, FC Nyrnberg fitoj 5:1 kunder Bielefelf. Fanol Perdedaj, Hertha BSC fitoj 4:0 kunder Mojzelvic. Odise Roshi, FC Köln fitoj 3:0 kunder Vajdenbryk, Faton Toski, VfL Bochum fitoj kunder Hansa Rostock pas ekzekutimit te penalltive 5:3 dhe Roland Gercaliu , Ingolstadt fitoj 4:1 kunder Oberneuland.

Ekipet ne xhiron e dyte te DFB Pokal do marrin nga 279 000 euro dhe nese FC Bayern München e kalon turin, ekipi qe do luaj kunder tyre do marre 2 milion euro nga shitja e te drejtes televizive per te pare ndeshjen ne Televizionin shteteror. Prej Shqiptareve vetem Harun Isa me 2001 ka arritur ne finale dhe ka humbur kunder Schalke 04. Fatmir Vata ka qene dy here ne gjysemfinale me Arminia Bielefeld 2005 dhe 2006. Te shpresojme se kete edicion ndonje shqiptar do behet fitues i kesaj Kupe!!!

Sami Bacaj


busy
komente