HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E premte, 07 Gusht 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Speciale/ Hamdi Salihi: "Jam gati te godas" - Video
nga AlbaniaSoccer   E martë, 21 Shkurt 2012 04:40   pdfShtypEmail
salihi_prezantim_dcGjate prezantimit te tij te pare si lojtar i DC United, sulmuesi i kombetares se Shqiperise Hamdi Salihi e pranon se ka pasur shumë mundesi zgjedhje se ku të vendoste për hapin tjetër në karrierën e tij, por 28-vjeçari thotë se deshira e tij ishte per te luajtur me nje klub qe i ofron atij respektin e duhur per ate qe ai ben ne fushen e lojes dhe jashte saj.

"Une isha "shumë afër" për të nënshkruar me Rangers Glasgow, por klubi ishte i rrethuar me vështirësi financiare dhe kjo me shtye qe te mos e pranoja ate levizje", theksoi lojtari i kombetares se Shqiperise. "Gjithmonë në karrierën time, unë përpiqem të shoh se në cilin ekip une mund te pershtatem me teper dhe se ku njerezit me respektojne per ate qe une kam bere dhe bej ne karrieren time", vazhdoi sulmuesi shqiptar

Në nevojë për një prani të qëndrueshme front-line, United ishte gati për të dhënë Salihi gjithë respektin që ai meritonte. Golshenuesi i fuqishëmu u shfaq në radarin e Përgjithshëm te Managerit Dave Kasper rreth 18 muaj më parë, pas informacionit te dhene nga Branko Boskoviç. Pas një fushate 2010-2011 në të cilën Salihi shenoi 29 herë në të gjitha garat, ai shkoi shpejt në krye të listës së dëshirave te DC-se ne fushaten e re.

"Ai mendon si një goleador", tha Kasper të hënën per Salihin, i cili ndjehet shume i kenaqur qe ka kaluar ne nje klub qe ka "urri" per te fituar dhe nje klub me dinjitet sipas fjaleve qe goleadori shqiptar kishte mesuar ne bisedat me Boshkon.

"E rëndësishme për mua ishte se Boshko më tha se ekipi është i uritur për të fituar, për të shkuar në playoffs dhe ata janë duke u përpjekur për të ndërtuar një ekip të mirë", ka thënë Salihi bazuar ne bisedat e tij me mesfushorin e DC-së. "Ai më tha shumë gjëra të mira [shumë] rreth ekipit. MLS ka nje ngritje dhe ne Europe kane nje imazh tjeter, kane me respekt per futbollin ne Amerike. Une jam i kenaqur qe jam ketu - dhe une jam gati te godas", perfundoi Salihi i cili mezi pret qe sezoni i ri te filloje sa me shpejt.

Salihi sot mori pjese ne diten e pare te praktikes me skuadren dhe luajti ne formacion e 11-shes baze. Akomodimi ne futbollin Amerikan do te behet realitet per sulmuesin Shqiptar te Shtunen, kur DC United do te luaje me Chicago Fire ne miqesoren e Carolina Challenge Cup ne Charleston, S.C.


Intervista dhe Stervitja - Dita  Pare me D.C. United


busy
komente