HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E hënë, 03 Gusht 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Kombetarja/ Shqiperia ngjitet ne vendin e 75-te
nga AlbaniaSoccer   E enjte, 05 Korrik 2012 14:47   pdfShtypEmail

fifa_logo-newTjetër ngjitje për kombëtaren shqiptare te futbollit ne klasifikimin e FIFA. Organizata botërore te futbollit ka publikuar renditjen për muajin korrik ku kuqezinjtë kane një ngjitje prej kater shkallesh ne vendin e 75-te, ne kuotën e 448-pikëve.

Vetëm një muaj me pare skuadra e Xhani De Biasit ishte ngjitur edhe pese shkalle te tjera ne klasifikimin e FIFA pas shume kohesh ku pësonte vetëm rënie. Ne krahasim me rivalet ne grupin eliminator te botërorit Brazil 2014 Shqipëria ka ngjitjen me te madhe duke lëne pas Qipron një rritje prej tre vendesh dhe Islandën e Norvegjinë secila me dy shkalle me lart. Skuadra me e forte e grupit Zvicra nuk ka pësuar asnjë ndryshim për këtë muaj ne vendin e 21-te.

Sllovenia është ekipi me rënien me te madhe ne grup, kater pozicione me poshtë ne klasifikimin e përgjithshëm. Edhe për muajin korrik dominon kampionia me e re e Evropës Spanja ne vend te pare ne klasifikimin e FIFA e ndjekur nga Gjermania dhe Uruguai. Interesant është fakti se ne 6-vendet e para nuk gjendet Brazili qe ka pësuar një rënie me gjashte shkalle dhe Holanda kater pozicione me poshtë. Është ngjitur Italia me gjashte vende ndërsa Argjentina është pozicionuar e 7-ta.


busy
komente