HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E premte, 14 Gusht 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Ne fokus/ UEFA 10 mln euro FSHF-se për stadiumin
nga AlbaniaSoccer   E premte, 16 Nentor 2012 18:23   pdfShtypEmail

stadiumPresidenti i Federatës Shqiptare te Futbollit ka shfrytëzuar miqësoren me Kamerunin ne Zvicër per te patur nje takim me kreun e UEFA-s Mishel Platini.

Ne qendër te takimit ishte problematika e rindërtimit te stadiumit “Qemal Stafa” dhe mundësia e mbështetjes nga UEFA per te realizuar këtë projekt. Deri tani, Organizata Evropiane e Futbollit kishte premtuar nje shume prej 4 milionë euro ndërsa shifra mund te rritet deri ne 10 milionë. Rindërtimi i stadiumit “Qemal Stafa” përflitet prej dy vjetësh ndërsa vetëm një jave me pare ai kaloi nen administrimin e federatës. Është nje projekt qe pritet te realizohet jo nëpërmjet buxhetit te shtetit dhe FSHF, por realizimi i nje skeme financiare ndërmjet investitorëve ose financuesve. Sipas kreut te FSHF pritet nje grup konsulentësh ndërkombëtare qe do te bëjnë skenarin përfundimtar per ndërtimin e stadiumit, ndërsa brenda 2 muajve do te jepen edhe përgjigjet e sakta per çdo hap qe do te hidhet. Stadiumi i ri do te kete nje kapacitet rreth 25 mije vendesh dhe pritet te kushtoje 40 milionë euro.


busy
komente