HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E martë, 11 Gusht 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Eleminatoret e Boterorit/ Kombëtarja e femrave, shorti
nga AlbaniaSoccer   E mërkurë, 19 Dhjetor 2012 17:23   pdfShtypEmail

komtare_femrashKombëtarja e femrave ne futboll do te konkurroje per here te pare histori ne eliminatoret e nje botërori ndersa ka mesuar edhe kundërshtaret e saj.

Ne Nion te Zvicrës eshte hedhur shorti per raundin paraeleminator ku Shqipëria e drejtuar nga trajneri Altin Rraklli ben pjese ne grupin 1 me Malten si vend organizator i këtij miniturneu, Luksemburgun dhe Letoninë. Eliminatoret ne dy grupet paraeleminatore do te zhvillohen nga data 4 deri ne 9 prill dhe dy vendet e para nga secili grup do te kalojne ne fazen e grupeve kualifikuese duke ju bashkuar 38 kombëtareve te tjera. Me pas do te krijohen 7 grupe me nga 6 skuadra ne shortin e 16 prill duke zhvilluar ndeshje vajtje ardhje 20 shtatori i vitit 2013 deri ne 17 shtator te vitit 2014 . 7 fituesit e grupeve kualifikohen per ne finale. Kombëtarja e futbollit te femrave u krijua vetem nje vit me pare. Ne ekipin kombetar bejne pjese 13 futbolliste nga Shqipëria dhe 11 nga Kosova. Miqësoren e pare kombëtarja e futbollit te femrave e zhvilloi ne 5 maj te vitit te kaluar ne Pogradec, kundër Maqedonisë.


busy
komente