HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E shtunë, 26 Shtator 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
FIFA/ Shqipëria ngjit kater vende ne renditjen e përgjithshme
nga AlbaniaSoccer   E mërkurë, 19 Dhjetor 2012 18:19   pdfShtypEmail

fifa_logo-newKombëtarja shqiptare e futbollit e drejtuar nga italian Xhani De Biasi e mbylli vitin 2012 me kater vende me lart ne renditjen e përgjithshme te FIFA-s.

Për muajin dhjetor organizata ndërkombëtare e futbollit i klasifikoi kuqezinjtë ne vendin e 63 ne kuotën e 518 pikëve. Vetëm nje muaj me pare kombëtarja pati nje ngjitje te konsiderueshme prej 17 shkallesh. Ne harkun kohor te nje viti nga dhjetori i 2011 kuqezinjtë kane nje ngjitje prej 11 shkallesh nga vendi i 74 ne te 63-in. Nga rivalet per eleminatoret e botërorit ne grupin e ngjitjen me te madhe e ka bere Islanda me 6 vende dhe Zvicra 4 shkalle po aq sa Shqipëria. Norvegjia eshte ngjitur dy vende, per Slloveninë nuk ka pasur lëvizje ndersa Qipro ka rene 6 shkalle ne klasifikimin e përgjithshëm. Kampionia e botes Spanja e mbyll vitin 2012 ne vend te pare e ndjekur nga gjermania Argjentina, Italia, Kolumbia dhe Anglia.


busy
komente