HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E premte, 22 Janar 2021
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Në fokus/ Propozimi, Ligë mbarëkombëtare dimërore
nga AlbaniaSoccer   E enjte, 31 Janar 2013 19:45   pdfShtypEmail

FlamurKrijimi i Ligës mbarëkombëtare vazhdon të mbetet një prej temave të ditës në Shqipëri dhe Kosovë.

Pas propozimeve për një kampionat të përbashkët, tani vjen edhe një sugjerim për mënyrën si mund të realizohet bashkimi i futbollit në trojet shqiptare.

Trajneri i përfaqësueses kosovare, Albert Bunjaku propozon një projekt konkret, sipas të cilit kampionati gjithëshqiptar mund të zhvillohet gjatë dimrit.

Sipas tij, turneu mund të organizohet nga data 28 nëntor deri më 17 shkurt. Bunjaku hedh idenë se liga mbarëkombëtare mund të ketë 8 deri në 12 skuadra pjesëmarrëse, ku do të marrin pjesë më të mirat nga kampionati shqiptar dhe ai kosovar. Ndërkohë, formati i aktivitetit parashikon ndarjen e ekipeve në dy grupe.

Sipas drejtuesit të stolit të Kosovës, nga krijimi i ligës mbarëkombëtare dimërore do të përfitonin futbolli, tifozët, por edhe mediat.

Bunjaku theksoi se financimi duhet të realizohet nga qeveritë e dy shteteve, ndërsa me kalimin e kohës të krijohen mundësitë që liga të zgjerohet, duke përfshirë edhe skuadra të tjera nga trojet shqiptare.


busy
komente