HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E shtunë, 15 Gusht 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
U-19/ Shqiperi-Irlande 0-2
nga AlbaniaSoccer   E hënë, 16 Nentor 2009 04:57   pdfShtypEmail

u-19_shqiperiMegjithese Alvaro Bishaj u cilesua si zevendesue me i denje per te luajtur ne vend te Andi Corrit, as ai nuk mund ta peballonte sulmin e skuadres Irlandez. Bishaj ndeshkoi brenda zones se rreptesise, Joe Mason dhe gjyqtari hungarez Sandor Szabo, qe ka drejtuar ndeshjen e tij te 13-te rekord (ndaj nje skuader nga Shqiperia) nuk hezitoi te akordoi nje penallti dhe ta ndeshkoje mbrojtesin e Shqiperise me karton te kuq. Aaron Doran, gjuan sakte dhe shenon duke e kaluar ne avantazh Irlanden ne minuten e 56-te. 

Skuadra e Shqiperise e filloi lojen mire, duke u munduar te kontrolloje lojen e Irlandezeve te cilet nuk arriten te konkretizonin me gjuajtjet e Conor Henderson dhe kapitenit Conor Clifford, gjuajtjet e te cileve u neutralizuan me perpikmeri nga portieri shqiptar Fabiol Rexhepi. Nga ana tjeter, sulmi i Shqiperise tregoi dobesi, dhe ishte e veshtire per mesfushen kuqezi, ku Gentian Manuka dhe Edon Hasani nuk mund te lidheshin me dyshen sulmuese Bekim Bala e Guido Tepshi te cilet u mbuluan rreptesisht nga Irlandezet gjate gjithe takimit. 

Pjesa e dyte dhe inferioriteti numerik i krijoi avantazhin e duhur Irlandes, per te arritur te fitonte dhe te kualifikohej per ne turin tjeter. Pas kesaj humbje, Shqiperia eliminohet nga Kampionati Evropian dhe pret te luaje takimin e fundit ndaj San marinos diten e merkure

IRLANDA U19 – SHQIPERIA U19  2-0

Shenues: Aaron Doran (pen) 56’, Conor Henderson 84’ 

IRLANDA: Ger Hanley (Galway United); Richie Towell (Celtic), Gavin Gunning (Blackburn Rovers), Andy Boyle (UCD), Greg Cunningham (Man City); Aaron Doran (Blackburn Rovers), Conor Clifford (Chelsea), Gearoid Morrissey (Blackburn Rovers), Conor Henderson (Arsenal) (85’ Stephen McDonnell (Celtic); Conor Hourihane (Sunderland) (46’ Ronan Murray (Ipswich Town) (70’ Jamil Adam (Barnsley), Joe Mason (Plymouth Argyle). 

SHQIPERIA: Fabiol REXHEPI,  Renald SHEHU,   Rustem HOXHA,  Alvaro BISHAJ,    Ledion RUCO,    Gentian MANUKA,   Erbi MYFTARAJ,   Edon HASANI,   Armando VAJUSHI  (60’ Giulio PULAJ),  Guido TEPSHI,  (59' Gerald TUSHE),   Bekim BALAJ

Stol: Gerald TUSHE, Giulio PULAJ, Erti KONI, Denis ANTONIO,Andi CORRI, Euklid BEQIRI, Ledio MUCA 

Karton te verdhe: 58' Renald SHEHU, 59' Guido TEPSHI, 89' Gerald TUSHE / 51’ Gavin Gunning

Karton te kuq: 56’ Alvaro BISHAJ

Gjyqtar : Sandor SZABO (Hungari)


Klevis BEJKOLLI


busy
komente