E premte, 29 Mars 2024
Euro 2012/ Shqiperi-France 1-2
nga AlbaniaSoccer   E premte, 02 Shtator 2011 22:55   pdfShtypEmail
Kombetarja-e-ShqiperiseFranca ka mundur Shqiperine me rezultatin e ngushte 2-1 ne "Qemal Stafa" .Loja ka nisur e barabarte,por miqte kane pritur vetem 11 minuta per te mposhtur kuqezinjte,ku Karim Benzema perfiton duke zhbllokuar rezultatin.Kjo nuk i tremb aspak djemte e Kuzhes,qe godasin  traversen disa here me raste qe mund te barazonin golavarazhin.Fati nuk eshte ne krahun tone,duke bere serish Francen  te vulos me gol ne porten e Ujkanit.Kete here Mvila dyfishon shifrat ne minuten e 18,duke tronditur mbrojtjen tone.
Futbollisti Debatik Curri ka dale ne pjesen  e pare ,pasi eshte demtuar ne fushe duke i lene vendin kapitenit Altin Lala.Ky i fundit ka zhvilluar nje ndeshje mjaft te mire duke i dhene shpirt lojes e vertetuar pozicionin e tij.
Ne pjesen e dyte ka pasur nje tjeter nderrim futet Hyka ne vend te Skeles .Vetem ne minuten e 46 vjen goli per ekipin Shqipetar nga bomberi Erion Bogdani i cili kthen shpresen se gjithcka mund  te ndryshoj ne shkallet e stadiumit kombetar.Mbetet goditja e fundit per Francen  por Kuqezinjte e dominojne lojen deri ne minuten 3' te kohes se rregullt,duke treguar nje France jo ne parametrat e menduara.
Nderkohe ekipi yne  do te udhetoje per ne Luksenburg diten e hene pa Currin e demtuar e pa Canen qe mori nje tjeter karton te verdhe ne kete ndeshje, per te shpresuar ne nje rezultat pozitiv që thjesht mund te permiresoje statistikat tona per sa i perket pikeve te grumbulluara ne fazen e grupeve.