HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E martë, 14 Korrik 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Euro U-21 / Shqiptaret dergojne Zvicren ne Finale
nga AlbaniaSoccer   E enjte, 23 Qershor 2011 11:52   pdfShtypEmail

admir_mehmedi_Nje gol i Admir Mehmetit ne minuten e 116 ne lojen shtese te gjysemfinales per KE per Shpresa qe po mbahet ne Danimarke, kunder Cekise 1:0 e dergoj Zvicren ne finale dhe aty do ndeshen me Spanjen.
Zvicra pa Granit Xhaken e suspenduar nuk tregoj lojen qe e tregoj ne tri ndeshjet e meparshme, pasi Hochstraser i Padoves nuk mund te organizonte lojen sic e bene Xhaka me Shaqirin. Me aktivizimin e Abrashit, loja e Zvicres filloj te behet me dominuese dhe pas nje topi te Shaqirit, Mehmeti me nje gjuajtje nga 25 metra e befason portierin Cek. Ishte ky goli i trete i Mehmetit ne kete turne. Me kete fitore Zvicra ka arrite suksesin me te madh ne Historine e Futbollit Zviceran. Ata pas 84 vjetesh ia dolen te kalojne ne Lojerat Olimpike Verore, London 2012.
Po ashtu, Zvicra deri me tani nuk ka pesuare asnje gol.
Tranjeri gjerman i Zvicres, Ottmar Hitzfeld eshte treguar i mahnitur nga talentet shqiptare ne Zvicer dhe Nati i Zvicres ne te ardhmen do kete edhe me shume shqiptare.
Zvicra qe ka nje qendrim te rrepte te integrimit. Pasaportat per Futbollistet e talentuare i jep
jashte procedurave te rregullta, qe vlejne per te huajt e tjere ne Zvicer.
Poashtu, media Zvicerane nuk po i bene jehone te madhe prejardhjes se lojtareve, mbasi te gjitha golat deri me tani jane shenuar nga Sekondos ( siq i quajne Zviceranet, te huajt me pasaporta Zvicerane ).
Sikur se ishin reklamat kunder te huajve.
Nje shqiptar ( ish lojtar i Liges se dyte Zvicerane ) qe punon per Federaten Zvicerane thote: " Shqiperia nuk do jete ne gjendje te merr asnje lojtar shqiptar ne radhet e veta. Ne lojtaret e mire i marrim kryesisht ne moshen 15 vjeqare. Per Federaten Zvicerane punojme 12 shqiptare. Dhe Zvicres mund ti marre lojetare vetem Kroacia, Bosnja, Mali i Zi na ka marre nje lojtar dhe dy Serbia. Agonit Sallaj eshte lojtar i mire. Mirpo, nuk ka qene asnjehere ne pyetje per ekipet e shpresave te Zvicres, e le te shpresoj se do te behet lojtar i vyer per Shqiperine. Kurse, nese Kosova pranohet ne UEFA- kjo do kete
humbje te medha per Zvicren. pasi, besoj qe te gjithe do te kthehen te luajne per Kosoven!"
Edhe kete radhe Shqiptaret do marin medalje nen himnin e flamuajve te huaj. Si me pare per
Jugosllavine, Greqine, Gjermanine dhe tani per Zvicren.

Sami Bacaj


busy
komente