• Kategoria 1
  • Kosova
Kategoria Superiore/ Vllaznia ndal Tiranen, kampionet ngjiten ne krye
nga AlbaniaSoccer   E mërkurë, 28 Mars 2012 14:19   pdfShtypEmail

skenderbeu_kampionRokade ne krye te renditjes pas përfundimit te javës se 30 te superliges ne futboll. Për here te pare kampionet ne fuqi te Skënderbeut u ngjiten ne vend te pare pas fitores me rezultatin 1-0 ne fushën e Kamzes. Përballe një skuadre qe edhe pse me mjaft mungesa ua vështirësoi mjaft objektivin duke luajtur si e barabarte, Skënderbeu arriti te gjeje golin e fitores ne pjesën e dyte, ne minutën e 66-te, me ane te Gjergji Muzakes. Fitorja e 10-te, radhazi ne kampionat u be akoma me e bukur për korçaret kur Tirana i la vendin e pare ne renditje pas barazimit te bardhe pa gola kundër Vllaznise ne “Qemal Stafa”.

Bardheblute edhe pse kërkuan me ngulm golin nuk arritën te zhbllokonin shifrat përballe shkodraneve , në një ndeshje spektakolare dhe të mbushur me emocione duke u detyruar te lëne kreun.

Ne takimin tjetër Kastrioti iu rikthye vendin te katërt duke fituar me Bylisn me rezultatin 4-2. Krutanet te cilët e panë veten ne disavantazh te dy golave deri ne minutën e 38-te, arritën te përmbysin duke dale te pamposhtur nga fusha e tyre. Fillimisht Cvetkovic ngushtoi diferencën ne minutën e 45-te, për te ardhur edhe tre gola te tjerë ne pjesën e dyte me Inkango dygolesh dhe Alikaj.

Pas javës se 30-te, tashme kryeson Skënderbeu ne kuotën e 41-pikëve i ndjekur nga Tirana me një pike me pak. Tabelën e renditjes e mbyllin Pogradeci, Apolonia dhe Dinamo.