HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E martë, 04 Gusht 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Opinion / FFK ne vërshim për zbulim talentesh, FSHF në shikim!
nga AlbaniaSoccer   E shtunë, 17 Korrik 2010 17:37   pdfShtypEmail

albert_bunjaku_kosovaSelektori i Kosoves, Albert Bunjaku per momentin ndodhet ne Kosove dhe po perkujdeset me lojtaret e U-15 dhe U-17 te Kosoves. Ai po punon per nje te ardhme qe Kosova te jete sa me e pergatitur nese i jipet rasti te deshmohet ne fushat e gjelberta te Evropes. Bunjaku pohon se ne databasen e tij figurojne emrat e afro 350 futbollisteve me prejardhje nga Kosova, por edhe nga trojet etnike jashte Shqiperise dhe Kosoves.

Si po ia del FFK ja pa sponzor gjigant e perkrahes te tjere financiare qe ka FSHF-ja, (pa permendur te ardhurat dhe ndihmat e UEFA-se dhe FIFA-s), eshte pere te cuditur. Kete e tregoj loja kunder Halmstadt BK 4:4. Ku, ne te vertet u prezentua Kosova B2 dhe beri nje paraqitje te shkelqyer.
Ne pyetjen se pse i bete gjithe ato zevendsime prane rezultatit 3:1. Selektori Bunjaku u shpreh: " Ne beme 8 zevendsime. Ishte nje loje miqesore. Ne shkuam ne Suedi per te luajtur. Dhe doja qe te gjithe te marrim minutat e veta. Jam i kenaqur me lojen qe u tregua dhe ne diaspore kemi lojetare te gatsheem qe jane ne gjendje te tregojne vlerat e tyre. Nuk kemi pse te frikohemi kur te dalim ne arenen nderkombetare.

Kjo eshte nje metode qe duhet ndjekur edhe ne Kombetaren e Shqiperise, duhet gjak i fresket dhe duhen afruar talente. Inspirimi nga puna ne FFK qe po ben kryetrajneri Bunjaku duhet marre ne konsidderate, kur sipas fjaleve te tij talentet nuk mungojne.

"Ka shume talnete ne Evrope dhe bote me gjak shqiptar. Ne duhet ti ndjekim dhe te merremi me ta. Brenda disa muajve une kam arritur te arshivoj mbi 350 emra djemsh te rinj",perfundoi Bunjaku prononcimin e tij.

Emra per tu patur ne konsiderate


Valdet Rama ( SV Hannover 96 ), Shqipon Skeraj ( TuS Koblenz ), Andis Shala ( Dundee United ), Shqipon Bektashi ( SC Freiburg ), Alban Ramaj ( Erzgebirge Aue ), Leutrim Neziraj
( 1 FC Nurnberg ), Anel Raskaj ( Halmstadt BK ) etj...etj..qe mezi presin te luajne per Shqiperine, ndonese dokumentacioni i tyre paraqitet si justifikim nga FSHF.

Sami Bacaj


busy
komente