HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E hënë, 03 Gusht 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
EURO 2012 / Ne Kombetare mungon njeri nder me te miret
nga AlbaniaSoccer   E mërkurë, 06 Tetor 2010 05:08   pdfShtypEmail

ball_goalSkerdilaid Curri ( FC Erzgebirge Aue ) per momentin eshte mesfushori me i mire ne Shqiperi. Performansat qe po i tregon per momentin, e kane shendrruar ekipin e Aue ne nje favorite per te kaluar ne Bundesliga. Ne fillim te sezonit Aue me buxhetin me te vogel ne Bundesliga 2, eshte para pare nga ekspertet e futbollit si ekipi numer nje qe do bjeri nga liga dhe askush nuk ka llogaritur ne 35 vjecarin Curri. Aue per momentin mban poziten e trete dhe ka vetem nje humbje ( kunder Ösnabruckut 3:2, qe erdhi nga nje gabim i arbitrave ) dhe eshte shnderruar ne preferuese per te kaluar ne Bundeslige.

Curri ne pranvere nga mesi i tabeles e dergoj ekipin ne vendin e pare te 3 Liga dhe ishte nder me te merituarit qe Aue u rikthye ne Bundesliga 2. Kete sezon, ai ka bere 5 asistime qe kane ardhur deri te goli dhe 5 here ka qene ne 11 shen e javes per Bundesliga 2.
Nje futbollist qe po tregon lojera te shkelqyera do te ishte nje profil i nevojshem per mesfushen kuqezi. Shqiperia si kryesuese e grupit me dy rezultate pozitive mund te hyje ne histori dhe te mbaj gjalle shpresen per kualifikim.

Po perse nuk thirret Curri ne kombetare. Sipas Kavajasit, ne nje prononcim qe ai ka patur per mediat shqiptare ka deklaruar se nuk ftohet ne Kombetare pasi i kane kerkuar leke per te luajtur. Duke gabuar, pa iu drejtuar mediave gjermane dhe vecanerisht trajnerit Hans Peter Briegel i cili patjeter qe do te kishte dhene nje pergjigjeje adekuate ne favor.

Keshtu qe,per fat te keq, Skerdit i jane mbyllur dyert pergjithmone ashtu sic ndodhi edhe me Clirim Bashi qe ne vitin 2001 ne prag te ndeshjes Gjermani- Shqiperi 2:1 shpjegoi qe trajneri i asaj kohe i kombetares se Shqiperise Medin Zhega e demantoj nje gje te tille para mediave gjermane.  Kete deklarate nuk ia fali tranjeri i atehereshem i Alemannia Aachen qe per ironi te fatit Bashi ishte spiunuar nga tranjeri aktual i Bjellorusise, Bernd Stange dhe eshte detyruar te ike ne Gjermanine Perendimore. Pas asaj deklarate Bashi ka luajtur vetem 5 ndeshje dhe pas vajtjes ne Kine u rikthye dhe luajti neper ligat amatore te Gjermanise.

Te shpresojme se Kombetarja do marre rezultate pozitive dhe enderra qe per nje muaj u be realitet te vazhdoj edhe me tutje dhe ndoshta gjakrrat ftohen e Currit i jepet nje shans i ri qe te ndihmoje ne paraqitjen e vendit tone te vogel qe te bej realitet nje enderr, sikur  kane shijuar edhe shtete te tjera te vogela si Sllovakia e Sllovenia

Sami Baqaj


busy
komente