HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E hënë, 10 Gusht 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Speciale / Kuzhe, Shala dhe Kozniku ne "Dream Team"
nga AlbaniaSoccer   E mërkurë, 02 Mars 2011 12:25   pdfShtypEmail
josip_kuzhe1Mediat Kroate po bejne zgjedhjen e ekipit te Shekullit ne Futbollin Kroat, ku nder keta jane edhe tre lojtare shqiptar, prizerenasit Vilson Xhoni dhe Kujtim Shala si dhe gjakovari Ardijan Kozniku.
Permes votave te lexuseve per mbrojtes ne Dream Team eshte zgjedhur edhe perzgjedhesi i Shqiperise Josip Kuzhe. Kurse, Vilson Xhoni nuk ia doli te futet ne 6 shen me te mire. Xhoni ka fituar 4 here titullin e Kampionit te Jugosllavise me Dinamon e Zagrebit dhe 5 here Kupen e Marshallit Tito, qe ka qene Kupa e Shtetit si dhe ne vitin 1978 ka qene lojtari me i mire i Jugosllavise. Xhoni eshte Shqiptari i pare ( i lindur ne Split ) qe ka luajtur ne Bundesliga, me FC Schalke 04.
Ne mesin e sulmueseve jane edhe Kozniku me Shalen. Mirepo, akoma nuk ka ardhur tek votimet e sulmueseve.
Ish reprezentuesi Kroat, Mladen Mladenovic qe ka luajtur me Rijeken, Dinamon, Salzburgun, Hajdukun dhe eshte marre ne Gamba Osaka te Japonise nga Josip Kuzhe, ka qene pjese e Kroacise ne KE 1996...
Ne Dream Team te vet ai ka futur edhe Kujtim Shalen, duke e cilesuar ate si lojtar me te mire se Alen Bokshiq.
Mladenoviq per Shalen shprehet: "Shala e ka lene zemren ne fushe, por edhe ka pasur shume dijeni per futbollin. Per Dinamon ka dhene shume gola te mrekullueshem dhe ka qene nje nder i madh te luash me Kujtimin ne nje ekip".

Sami Bacaj

busy
komente