HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E enjte, 13 Gusht 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
EURO 2012 / Shqiperi - Bjellorusi 1-0
nga AlbaniaSoccer   E shtunë, 26 Mars 2011 22:48   pdfShtypEmail
hamdi_salihi_alb-dan 1-1Hamdi Salihi i ka dhene Shqiperise fitoren e shumepritur dhe e ka barazuar te dyja skuadrat me pike te barabarta ne vendin e dyte te grupit D per eliminatoret e Kampionatit Evropian 2012.

Salihi realizoi ne minuten e 62-te pas nje gabimi te mbrojtjes mike duke e shfrytezuar intuiten e tij dhe duke shenuar golin e fitores per Shqiperine ne minuten e 62-te.

Presioni i Shqiperise ishte i vazhdueshem qe nga momenti i fillimit te takimit, ku dy sulmuesit Salihi dhe Bogdani ishin ne vazhdueshmeri kercenim i portes se Veremkos. Mesfusha ishte reparti me i levizshem i ndihmuar mjaft edhe nga inkursionet e Canes dhe Vangjelit ne ndihme te sulmit. Skela dhe Lala, dy veteranet e mesfushes treguan edhe njehere se vazhdojne te kene akoma vlera per te ndihmuar ekipin kombetar.

Ne pjesen e pare shtylla e Canes ne minutat e fundit dhe presioni i vazhdueshem ndaj Bjellorusise treguan per epersine e Shqiperise qe nuk mundi te realizoje ndonese Bogdani, Salihi te ndihmuar edhe nga Skela e Agolli nuk arriten te realizojne.

Pjese e dyte ishte pothuajse e njeta tabllo e te pares por ndryshimi ishte goli i Salihit. Bogdani mund ta kishte dyfishuar rezultatin me shtyllen qe goditi nderkohe qe Salihi perseri pati nje gol te anulluar.

Me kete fitore, Shqiperia mund Bjellorusine per here te pare ne kater takime midis tyre dhe i barazon te dyja skuadrat me pike ne vendin e dyte.

Franca udheheq grupin, nderkohe qe Bosni me fitoren e arritur ndaj Rumanise ndodhet ne vendin e katert me nje pike me pak se Bjelloruasia dhe Shqiperia

Kliko per skeden dhe komentin


Besi Donati dhe Klevis Bejkolli

busy
komente