HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E shtunë, 15 Gusht 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
UEFA / Shqiperia me keq se Lihtenshtein
nga AlbaniaSoccer   E premte, 08 Prill 2011 04:23   pdfShtypEmail
uefa_logo1_703796564Ne renditjen momentale te UEFA-s per shtetet anetare te saj deri me 8 Prill 2011, Shqiperia ndodhet ne vendin e 44-rt, prej 53 anetareve qe ka UEFA. Kryesisht, kjo perzgjedhje behet nepermjet pikeve te grumbulluara nga skuadrat pjesemarrese ne Kupat e Evropes si dhe nga forca e kampionatit te vendeve lokale. Shqiperia renditet dy vende me poshte se Lihtenshtejn dhe nje me pak se Mali i Zi, nderkohe qe vendin e 40-te e mban Islanda.
Me poshte eshte renditja e plote e UEFA-s deri me date 8 Prill 2011
 
       

1EnglandEngland     84.642 
2SpainSpain     79.472 
3GermanyGermany     68.936 
4ItalyItaly     60.552 
5FranceFrance     53.678 
6PortugalPortugal     47.196 
7RussiaRussia     44.707 
8UkraineUkraine     43.550 
9NetherlandsNetherlands     39.963 
10TurkeyTurkey     35.050 
11GreeceGreece     34.166 
12DenmarkDenmark     30.550 
13BelgiumBelgium     27.000 
14RomaniaRomania     25.824 
15ScotlandScotland     25.141 
16SwitzerlandSwitzerland     24.900 
17IsraelIsrael     22.000 
18Czech RepublicCzech Republic     20.850 
19AustriaAustria     20.700 
20CyprusCyprus     18.124 
21BulgariaBulgaria     17.875 
22CroatiaCroatia     16.124 
23BelarusBelarus     16.083 
24PolandPoland     15.916 
25SlovakiaSlovakia     14.499 
26NorwayNorway     14.375 
27SerbiaSerbia     14.250 
28SwedenSweden     14.125 
29Bosnia and HerzegovinaBosnia and Herzegovina     9.124 
30FinlandFinland     8.966 
31Republic of IrelandRepublic of Ireland     8.708 
32HungaryHungary     8.500 
33MoldovaMoldova     7.749 
34LithuaniaLithuania     7.708 
35LatviaLatvia     7.415 
36GeorgiaGeorgia     6.957 
37AzerbaijanAzerbaijan     6.165 
38SloveniaSlovenia     6.124 
39FYROMFYROM     5.207 
40IcelandIceland     4.957 
41KazakhstanKazakhstan     4.374 
42LiechtensteinLiechtenstein     4.000 
43MontenegroMontenegro     3.875 
44AlbaniaAlbania     3.874 
45EstoniaEstonia     3.791 
46WalesWales     2.790 
47ArmeniaArmenia     2.583 
48MaltaMalta     2.416 
49Northern IrelandNorthern Ireland     2.249 
50Faroe IslandsFaroe Islands     1.416 
51LuxembourgLuxembourg     1.374 
52AndorraAndorra     1.000 
53San MarinoSan Marino     0.916 busy
komente