HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E hënë, 21 Shtator 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Ne fokus/ Aleanca Kuq E Zi: Nacionalizmi maqedonas është primitiv dhe i dhunshëm
nga AlbaniaSoccer   E enjte, 17 Nentor 2011 15:06   pdfShtypEmail

Kombetarja-e-ShqiperiseAleanca Kuq e Zi i cilëson provokim kombëtar thirrjet antishqiptare që u bënë të martën gjate takimit miqesor te kombetares Shqiptare me ate maqedonase. Aleanca i bën thirrje qeverisë së Maqedonisë që të distancohet nga racizmi, ndërsa kërkon dënim të turmave histerike anti-shqiptare.

Tifo-grupi maqedonas të quajtur “Majmunët” që nga fillimi i ndeshjes kanë lëshuar shumë thirrje antishqiptare, si :

“Shqiptar i mirë është vetëm shqiptari i vdekur”,  “Dhoma gazi për shqiptarët”.

Në stadiumin “Goce Dellcev”, në Prilep skuadrën kombetare Shqipetare e kanë përkrahur rreth 100-tifozë shqiptarë nga Shkupi dhe Tetova.

Ne reagimin e saj Aleanca Kue E Zi ka deklaruar se: “Nacionalizmi maqedonas është primitiv dhe i dhunshëm. Shqiptarët janë kombi më i qytetëruar në rajon".

Ndeshja miqesore ndërmjet kombëtares së Shqipërisë dhe asaj të Maqedonisë është mbyllur pa gola.

busy
komente