HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E enjte, 24 Shtator 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Kombetarja/ Shqipëria miqesore me Irlanden?
nga AlbaniaSoccer   E mërkurë, 25 Prill 2012 20:35   pdfShtypEmail

shqiperiaKombëtarja shqiptare mund të luajë më 30-maj një miqësore me Irlandën

Pasi u shua ëndrra për të luajtur me Spanjën dhe Italia preferohej të testohej kundër Luksemburgut, përfaqësuesja shqiptare e futbollit ka një tjetër alternativë për miqësore në fund të muajit maj.

Bëhet fjalë për Republikën e Irlandës, skuadrën finaliste të Euro 2012, që përpara startit të fazës finale të Kampionatit Europian do të zhvillojë dy ndeshje miqësore, por po mendon të kryejë edhe një testim të tretë pikërisht kundër Kombëtares kuqezi.


Ndeshja përballë skuadrës së drejtuar nga de Biazi mund të luhet në datën 30-maj në Itali, aty ku Irlanda do të zhvillojë grumbullimin stërvitor përpara startit të aktivitetit.


Trajneri i Irlandës, Xhovani Trapatoni ka kërkuar një ndeshje për ata futbollistë që nuk do të provohen në miqësoren e 26-majit kundër Bosnjen në Dublin, ndërsa më 4-qershor skuadra do të zhvillojë testin final me Hungarinë në Budapest.


Shefi ekzekutiv i Federatës së Irlandës, Xhon Delanei ka bërë të ditur se oferta e Shqipërisë për një ndeshje miqësore në fund të majit është në tryezë, ndërsa vendimi final për zhvillimin apo jo të ndeshjes do të merret nga Trapatoni. Gjithsesi, pritet që tekniku i mirënjohur italian të zgjedhë përfaqësuesen kuqezi, pasi alternative të tjera për miqësore janë një skuadër locale, që militon në kategorinë e tretë italiane, ose maksimalisht Bolonja e Serisë A.


Shqipëria dhe Republika e Irlandës kanë dy përballje historike, me ndeshjet që janë luajtur në kualifikueset e Botërorit 1994, duke fituar në të dyja rastet me shifrat 2-0 dhe 2-1.

 


busy
komente