HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E mërkurë, 05 Gusht 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Ne fokus/ Kombëtarja shqiptare me mbrojtje kosovare kundër Moldavisë
nga AlbaniaSoccer   E diel, 12 Gusht 2012 10:41   pdfShtypEmail

shqiperia_feston_golPërzgjedhësi i Shqipërisë në futboll, Gianni de Biasi, të shtunën, ka publikuar listën me emrat e 21-futbollistëve të ftuar për miqësoren me Moldavinë.

Ndeshja me Moldavinë zhvillohet të mërkurën në Tiranë, dhe është prova gjenerale para fillimit të eliminatoreve për botërorin e vitit 2014.

Italiani De Biassi ka ftuar pesë futbollistë nga Kosova, të gjithë të repartit defensiv. Për pozitën e titullarit në portë do të garojnë Samir Ujkani i Palermos e Etrit Berisha i Kalmarit të Suedisë. Ujkani në vitet e fundit ishte titullar në kombëtare, ndërsa Berisha është afruar vetëm disa muaj më parë. Ai debutoi në ndeshjen miqësore me Iranin të luajtur më 27-maj dhe la përshtypje të mirë.


Ndërkohë, në mbrojtje titullar pritet të jenë Lorik Cana (Lazio), Armend Dallku (Vorskla) e Mërgim Mavraj (Greuther Furth). Mavraj po ashtu ka debutuar në muajin maj. Ai luajti kundër Katarit e Iranit dhe menjëherë u stabilizua në rolin e mbrojtësit të qendrës në krah të kapitenit Cana. Dallku si zakonisht pritet të mbulojë krahun e djathtë të mbrojtjes.

Eliminatoret për botërorin ‘Brazili 2014’, ‘kuqezinjtë’ i nisin më shtatë shtator në Tiranë me ndeshjen kundër Qipros. Katër ditë më vonë në Luzern, Shqipëria takohet me Zvicrën. Shqipëria bën pjesë në grupin E ku gjenden edhe Norvegjia, Sllovenia e Islanda. Kombëtarja është në pritje të kualifikimit të parë në një turne të madh.


busy
komente