HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E shtunë, 08 Gusht 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Kombetarja/ De Biazi grumbullon Kukelin dhe Mehan, le jashte Kapllanin, preferon Çanin
nga AlbaniaSoccer   E shtunë, 01 Shtator 2012 13:00   pdfShtypEmail

Kombetarja-e-ShqiperiseTekniku i kombëtares shqiptare Xhani De Biazi ka shpallur listën me 24 lojtare ne prag te dy takimeve te para ne grup te vlefshme për eliminatoret e botërorit ndaj Qipros ne 7-shtator dhe Zvicrës ne Lucerna 4 dite me pas. Ashtu siç ishte bere e ditur me pare emrat e rinj te kombëtares për këto dy takime janë dy kosovaret Burim Kukeli i Zyrih dhe Alban Meha i Paderborn.

Dy futbollistet pritet ti japin një frymëmarrje te vërtete mesfushës se kuqezinjve. 28 vjeçari Kukeli është etiketuar si nje motor i vërtete ne mesfushën e Zyrih ndërsa regjisori Alban Meha ka qene një nga zbulimet e Bundesliges 2 me fanellën e Paderborn sezonin e kaluar. Me afrimin e dy futbollisteve shkon ne 8 numri i lojtareve shqiptare nga Kosova qe janë te grumbulluar ne këtë start te eliminatoreve.

Për dy ndeshjet e para eliminatore trajneri italian ka thërritur edhe sulmuesin e Vorksla Poltaves Ahmed Januzi qe po përjeton një forme te mire, mbrojtësin Tefik Osmani te Vllaznise dhe Armando Sadikun qe ka shpërthyer qe ne fillim me ekipin e tij te ri Lugano. Ne listën e kombëtares është konfirmuar kapiteni Lorik Cana i cili është akoma ne dyshim nëse do te luaj pas një dëmtimi te Lacio. Mungon Elis Bakaj i dëmtuar ne javën e fundit me Cernomoretc, Debatik Curri akoma nuk është riaftësuar nga dëmtimi, jashtë liste Gjergji Muzaka.

De Biazi ka preferuar për këto dy ndeshje Edgar Canin pa skuadër dhe jo Edmond Kapllanin qe ka gjetur disa here rrjetën ne këtë fillim sezoni me skuadrën e tij te re FSV Frankfurt. Kombëtarja shqiptare e futbollit fillon grumbullimin ditën e hëne, dite ne te cilën është programuar edhe një konference për shtyp e trajnerit italian ne prag te sfidës se pare ne Qemal Stafa me Qipron.

Lista e lojtareve te grumbulluar :

1.Samir Ujkani
2 Etrit Berisha
3 Orges Shehi
4 Lorik Cana
5 Armend Dallku

6 Tefik Osmani
7 Andi Lila
8 Mergim Mavraj
9 Renato Arapi
10 Sabien Lilaj
11 Franc Veliu
12 Jahmir Hyka
13 Emiljano Vila
14 Burim Kukeli
15 Ansi Agolli
16 Alban Meha
17 Gilman Lika
18 Ervin Bulku
19 Armando Sadiku
20 Odise Roshi
21 Hamdi Salihi
22 Edgar Çani
23 Erjon Bodgani
24 Ahmed Januzi


busy
komente