HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E mërkurë, 23 Shtator 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Kombetarja / Shqiperia "hyn" ne Guiness - luan "bardheblu"
nga AlbaniaSoccer   E mërkurë, 12 Shtator 2012 01:54   pdfShtypEmail
shqiperiaNje fjale e urte thote: "Eshte hera e pare per çdo gje". Edhe per kombetaren e Shqiperise eshte hera e pare per te luajtur me fanella "bardheblu". Rekord, qe pas afro 300 ndeshjeve nderkombetare te Shqiperise, skuadra e Shqiponjave e njohur si "kuqezi" luan "bardheblu".

Ka ndodhur edhe here te tjera qe skuadra jone kombetare te kishte probleme me uniformat dhe ngjyrat, te vishte uniformat rezerve te kombetares kundershtare apo te vishte uniforma dhurate qe s'kishin asnje lidhje me kombetaren, kur gjate 10 vjecarit te fundit te viteve 90-te, situatat e tensionuara politike shkaktonin probleme si per stafin teknik ashtu edhe per lojtaret te cilet luanin me kombetaren vetem per respekt e dinjitet.

Megjithate, aktualisht jemi ne dhjetevjecarin e dyte te shekullit te ri dhe ja shikojme qe kombetarja jone nuk eshte me "kuqezi" por eshte "bardheblu", jo Tirane por Greqie

Nese kombetarja e Shqiperise deshiron te rruaje ate dinjitet qe ka krijuar per vite me rradhe ngjyra e saj duhet te jete kuqezi dhe nese eshte e bardhe jashte fushe te kete dicka kuqezi si "garniture" ne krah, ne mbathje apo ne geta. Nese kombetarja deshiron qe lojtaret e saj te mos thirren Greke, Qipriote apo Finlandeze, Estoneze e Boshnjak "JU LUTEMI" perdorni ngjyrat e kombit
.

busy
komente