HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E martë, 22 Shtator 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Zyrtarisht Shqiperia skualifikohet nga France 2016
nga Administrator   E enjte, 23 Qershor 2016 11:00   pdfShtypEmail

renditja-euro-2016Mbreme jane mbyllur ndeshjet e fundit per grupet ne kampionatin europian France 2016. Shqiperia kishte shance qe te kualifikohej si nje nder 4 ekipet me te mira te renditur ne vendin e 3-te. Golat e pakte te shenuar ne ndeshjet e saj si edhe fati ne ndeshjet e kundershtareve ka bere qe ekipi yne kombetar te mos vazhdoje me tej. Barazimi me rezultatin 3-3 mes Hungarise dhe Portugalise ka shuar perfundimisht shpresat e kuqezinjve. Ndeshja ka nisur e shpejte dhe Hungaria ka kaluar ne avantazh, festojne hungarezet por kane festuar edhe shqiptaret qe shpresonin ne fitoren e Hungarise, por Portugalia ne me shume se sa 1 here ka arritur te barazoje. Po keshtu edhe ne ndeshjen tjeter Itali - Irlande, kur gjithcka ishte vendosur per fatin e Shqiperise, Irlanda ka arritur te fitoje me rezultatin 1-0 duke u kualifikuar ajo dhe lene pas Turqine dhe Shqiperine.
Perfundimisht 4 ekipet te renditura ne vendin e 3-te qe jane kualifikuar ne 1/8 jane: Sllovakia, Irlanda, Portugalia dhe Irlanda e Veriut.
Pavaresisht eliminimit, Shqiperia ka bere nje paraqitje te shkelqyer ne kampionatin europian France 2016, duke lene pas ekipe si Rumania, Austria, Rusia, Ukraina apo Suedia. Paraqitjet e mira dhe te pafat kunder Zvicres dhe Frances kane bere qe ekipi yne kombetar te vlersohet nga te gjitha mediat sportive boterore. Eksperiences te ketij europiani duhet shtuar edhe paraqitja me shume se pozitive e tifozeve kuqezi te cilet kane perkrahur dhe ndjekur kombetaren kuqezi ne France. Ato jane vlersuar shume si nga organizatoret po ashtu edhe nga opinioni sportiv. 
Sot mbasdite ekipi yne kombetar do te kthehet ne atdhe, dhe pritet qe nje numer i madh tifozesh do te prese idhujt e tyre.


busy
komente