HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E mërkurë, 05 Gusht 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
U-21 / Rekord, Shqiperia 60 lojtare per 8 ndeshje
nga AlbaniaSoccer   E diel, 21 Nentor 2010 10:30   pdfShtypEmail
u-21_skuaderPas perfundimit te fazes eliminatore te ndeshjeve ne grupe, UEFA ka bere publike listat e lojtareve te grumbulluar per te gjitha skuadrat pjesemarese ne fazen kualifikuese dhe Shqiperia ben pjese ne krye te listes, se bashku me Bullgarine.

Skuadra e drejtuar nga Artan Bushati ka grumbulluar per 8 ndeshjet e zhvilluara eliminatore 60 lojtare, nje shifer rekord qe nuk ka ndodhur asnjehere ne grumbullimet e meparshme te kombetareve te moshave apo asaj te te rriturve gjate fazave eliminatore ne grupe.

Shqiperia qe humbi vendin e pare ne liste prej Bullgarise qe kishte 80 lojtare te grumbulluar per 8 ndeshje eliminatore, grumbulloi 4 pike, nje fitore dhe nje barazim, po aq sa Bullgaria.

Eshte e vertete qe mosha e lojtareve ndikon ne grumbullimin e tyre, por gjithcka behet me plan. Ne kete rast seleksionimi i lojtareve eshte bere thjesht rutine e radhes, pa nje plan largpames, kur Anglia dhe Islanda, qe te dyja skuadra qe jane kualifikuar ne fazen finale te tete ekipeve me te mira kane aktivizuar respektivisht 18 dhe 20 lojtare, duke treguar stabilitetin ne perfaqesim.

Serioziteti ne aktivitete te tilla dhe grumbullimi me zgjuarsi i nje grupi lojtaresh qe do te jene ne gjendje per te luajtur gjate 2 viteve sezionale per nje edicion te tille ndihmon jo vetem ne zbulimin dhe aftesimin e talenteve por eshte edhe nje burim per skuadren kombetare te te rriturve.  

Fatjon Pandovski

busy
komente